Głupiec

Głupiec to pierwsza karta Wielkich Arkanów, oznaczona numerem zero. Karta symbolizuje wszelkie początki, a więc inicjowanie nowych działań, projektów oraz przedsięwzięć. To karta która, niczym bohater archetypicznej opowieści, inicjuje przygodę poprzez podjęcie decyzji o wyruszeniu w nieznane. Tarot przedstawia Głupca jako młodzieńca z podróżnym tobołkiem. Głupiec z nadzieją i z optymizmem spogląda przed siebie. Śmiało rzuca wyzwanie losowi. Liczy, że podróż, w którą wyrusza, pozwoli mu zdobyć wiedzę i doświadczenie, których brak mu doskwiera. Zew wyprawy jest silny, ponieważ młodzieniec pragnie się podczas niej sprawdzić: przetestować własne ograniczenia, poznać swoje mocne i słabe strony. Obecnie nie jest jeszcze świadomy własnych zasobów wewnętrznych ani zdolności, które posiada. To dlatego niekiedy tobołek w rękach Głupca jest utożsamiany z nieuświadomioną wiedzą oraz ze skarbami, które należy odkryć. Głupiec sam nie zdaje sobie sprawy z darów, którymi dysponuje. Żeby to zrozumieć, musi przejść przez szereg prób i doświadczeń, symbolizowanych przez kolejne karty Wielkich Arkanów.

W trakcie podróży przez Wielkie Arkana na Głupca czyha wiele zagrożeń. Na karcie są one symbolizowane przez to, co znajduje się u stóp młodzieńca, a są to: pies oraz przepaść. Przepaść oznacza ryzyko druzgocącej porażki i głębokich strat, jakie można ponieść za sprawą zbytniego optymizmu, lekkomyślności i łatwowierności. Przepaść symbolizuje również granicę własnej strefy komfortu, którą Głupiec musi pokonać. Natomiast pies może okazać się zarówno wiernym towarzyszem, jak i dodatkowym zagrożeniem. Sposób, w jaki rozwinie się przedstawiona na karcie sytuacja, zależy od postawy samego Głupca.

W pozytywnym aspekcie karta Głupiec mówi o rozpoczynaniu nowego etapu na naszej drodze życia. Często wiąże się to z wychodzeniem z naszej strefy komfortu i z ustalaniem na nowo naszych życiowych priorytetów. Niejednokrotnie karta ta zwiastuje konieczność przeorganizowania naszej codzienności i poznawania otaczającej rzeczywistości niejako od nowa. W związku z tym Głupiec pojawiający się w rozkładzie często sygnalizuje takie ważne życiowe wydarzenia jak dłuższy wyjazd za granicę, konieczność emigracji zarobkowej, przeprowadzkę na znaczną odległość, rozpoczęcie nowego kierunku studiów, zapisanie się na uniwersytet. Ta karta Tarota może mówić również o założeniu własnej działalności gospodarczej lub o stawianiu pierwszych kroków w nowej branży. Głupiec zwiastuje konieczność odnalezienia się w nowej rzeczywistości, co początkowo może być dla nas trudne. Dlatego karta podkreśla znaczenie otwartego umysłu oraz elastyczności. Dodatkowo przypomina o tym, że warto rozsądnie kalkulować podejmowane ryzyko, ponieważ w naszym nowym otoczeniu możemy stanowić łatwy cel dla osób, które będą chciały nas wykorzystać. Warto jednak uczynić pierwszy krok na nowej drodze życia, żeby przekonać się, dokąd nas ona zaprowadzi.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Trzeba go zrobić.

Znaczenie odwróconej Karty

Odwrócony Głupiec oznacza nieprzemyślane działania. Rzucanie się na głęboką wodę bez planu. Pójście na żywioł, które może zakończyć się katastrofą. „Zatrzymaj się” – zdaje się mówić karta – „przemyśl jeszcze raz wszystkie za i przeciw, gdyż możesz wiele stracić”.

Miłość

Jako karta entuzjazmu i nowych początków, Głupiec zapowiada narodziny nowej, ekscytującej relacji. Symbolizuje podążanie za głosem serca i za instynktami naszego ciała. Często oznacza spotkanie nowej, energicznej osoby, która ujmie nas swoim czarem i radością życia. Głupiec symbolizuje zakochanie i wejście w nowy związek, a także przełom w dotychczasowej relacji, taki jak na przykład oświadczyny. Ta karta oznacza definitywne zamknięcie starych spraw i rozpoczęcie nowych, bardziej satysfakcjonujących relacji w naszym życiu.

Jednocześnie, zwłaszcza w pozycji odwróconej, Głupiec przestrzega przed zbyt szybkim angażowaniem się w nowe relacje i przed łatwowiernością. Związek z nowopoznaną osobą niesie duże szanse, ale również możliwe zagrożenia, których nie powinniśmy lekceważyć. Przesadna łatwowierność nigdy nie popłaca. Przepaść na karcie Głupca mówi nam o tym, że jeśli nie chcemy, żeby relacja szybko się rozpadła, to od początku powinniśmy troszczyć się o to, żeby budować ją na solidnych fundamentach.

Zdrowie

W odniesieniu do zdrowia Głupiec wskazuje na choroby powiązane z wiekiem dziecięcym. Ponadto karta nakazuje ostrożność i przestrzega przed urazami kończyn dolnych. Może również wskazywać na schorzenia związane z układem nerwowym. Karta radzi również, żeby skonsultować wcześniejszą diagnozę z drugim lekarzem. Daje nadzieję na wyzdrowienie i na pokonanie impasu związanego ze stanem zdrowia.

Praca/Finanse

Pojawienie się karty Głupiec w odpowiedzi na pytania o pracę oznacza nowe stanowisko, awans albo zmianę pracy. Może wskazywać na całkiem nowy etap na naszej ścieżce zawodowej, taki jak przebranżowienie się lub założenie własnej firmy. Głupiec przestrzega przed nieprzemyślanym podpisywaniem umów i przed urzędowym chaosem. Zapowiada nowe możliwości i partnerstwa w biznesie, radzi jednak, żeby nie dawać się wykorzystać. Wskazuje, że rozpoczynając pracę w nowej firmie lub branży, powinniśmy od początku jasno ustalać zasady współpracy. W odniesieniu do finansów Głupiec zwiastuje przypływ gotówki, lepsze zarobki albo inwestycję, która przyniesie niespodziewane zyski.

Przykładowe zawody rezonujące z Kartą

Przedszkolanka, podróżnik, artysta, aktor, satyryk, śpiewak, pisarz, klaun, fotograf, vloger, przewodnik, rezydent, animator zabaw

Znaczenie ogólne:

Początek wędrówki, niezdecydowanie, zmiana, nowe możliwości

Inne nazwy:

Wędrowiec, Poszukiwacz, Początkujący

Nazwa angielska:

The Fool

Miejsca powiązane z kartą

Pokój dziecinny, żłobek, przedszkole, wakacje, szkoła, spotkanie pod gołym niebem, wycieczka, pielgrzymka, podróż w nieznane
Numer Karty : 0
Numerologia : 3